See Rahkonen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Rahko",
"3": "nen"
},
"expansion": "Rahko + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Rahko + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rahkonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rahkonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rahkonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Rahko",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "100 0",
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "100 0",
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "100 0",
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "82 18",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "93 7",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Rahkonen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
},
{
"glosses": [
"A placename."
],
"id": "en-Rahkonen-fi-name-N6lgVKYk",
"links": [
[
"placename",
"placename"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑhkonen/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝xko̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑhkonen"
}
],
"word": "Rahkonen"
}
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑhkonen",
"Rhymes:Finnish/ɑhkonen/3 syllables"
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "Rahko",
"3": "nen"
},
"expansion": "Rahko + -nen",
"name": "suf"
}
],
"etymology_text": "Rahko + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rahkonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Rahkosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Rahkosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Rahkosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Rahkonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Rahkonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Rahko",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish surnames"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
]
},
{
"glosses": [
"A placename."
],
"links": [
[
"placename",
"placename"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈrɑhkonen/"
},
{
"ipa": "[ˈrɑ̝xko̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-ɑhkonen"
}
],
"word": "Rahkonen"
}
Download raw JSONL data for Rahkonen meaning in All languages combined (20.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.